Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego
gb.JPG
de.JPG

Jak nie zmarnować szansy zdobycia cennego doświadczenia zawodowego

Jeśli dobrze wykorzystasz okres studiów, zdobycie pracy po ich ukończeniu będzie znacznie łatwiejsze. Warto przeznaczyć ten czas nie tylko na beztroskie życie studenckie i pogłębianie wiedzy. Trzeba być studentem aktywnym, nawiązywać kontakty z firmami, a przede wszystkim nie zmarnować szansy skorzystania ze specjalnych programów dla studentów. Od absolwentów wymaga się już nie tylko dyplomu, ale również doświadczenia zawodowego i umiejętności społecznych. Okazuje się, że można je uzyskać jeszcze w czasie studiów.

 

Praktyki i staże zawodowe

Już od pierwszych lat  studiów warto poszukać sobie praktyki śródrocznej, wakacyjnej, czy też dostać się na staż do wybranej firmy. Można pracować w wakacje lub przez kilka dni w tygodniu. Dobrze, jeśli praktyka lub staż związane są tematycznie ze studiami lub z przyszłą pracą zawodową. Praktyka może być płatna, bądź bezpłatna. Firmy małe, czy też instytucje i urzędy rzadko płacą praktykantom. Istnieją jednak specjalne programy praktyk, zwłaszcza w zagranicznych firmach, które są płatne. Są one często zamiennie nazywane stażami. Z pewnością trudniej dostać się na nie, gdyż wielu studentów bierze udział w rekrutacji. Próbować jednak warto, ponieważ korzyści wyniesione z odbytych praktyk i staży są zazwyczaj bardzo cenne. Dzięki nim sprawdzisz w praktyce wiedzę, którą zdobyłeś w trakcie studiów, swoje umiejętności i predyspozycje, poznasz dobrze firmę i jej wymagania, będziesz miał okazję uczestniczenia w darmowych szkoleniach, zdobędziesz nowe umiejętności i przede wszystkim referencje oraz cenne kontakty, które ułatwią zdobycie pracy. Jeśli na praktyce lub stażu dasz się poznać z dobrej strony, wykażesz zaangażowanie w pracę, możesz nawet spotkać się z propozycją pracy w firmie. O praktyki możesz pytać na uczelniach w Biurach Karier - gromadzą oferty praktyk, w dziekanatach, u promotorów. Przede wszystkim szukaj takich informacji bezpośrednio w działach rekrutacji i kadr firm lokalnych, czy też ogólnopolskich i zagranicznych. Informacje o naborze na praktyki i staże firmy umieszczają na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

 

Organizacje studenckie i koła naukowe

Doświadczenie zawodowe oraz umiejętności społeczne przydatne w pracy zawodowej zdobędziesz biorąc aktywny udział w życiu organizacji studenckich, czy kół naukowych, działających na Twojej uczelni. Do pracy w tych organizacjach możesz wykorzystać swoje zainteresowania czy zdolności. Zdobędziesz z pewnością wiele cennych umiejętności interpersonalnych, wymaganych przez pracodawców. Łatwiej będzie Ci zdobyć praktykę w kraju i za granicą. Poprzez udział w określonych projektach nauczysz się pracy w różnych zawodach. Poznasz się np. na logistyce, public relations, marketingu i finansach. Zdobędziesz też wiele cennych kontaktów, również do firm, w których po skończeniu studiów będziesz mógł pytać o pracę. Wszystkie doświadczenia zdobyte w tej pracy nie tylko wpłyną pozytywnie na wizerunek Twojego życiorysu zawodowego, ale przede wszystkim ułatwią Ci proces poszukiwania pracy. Dla pracodawców ważna jest aktywność kandydata i chęć do podejmowania nowych zadań.

 

Wolontariat

Praca w ramach wolontariatu również zyskuje na znaczeniu w oczach pracodawców. Przemawia za aktywnością i chęcią do pracy, jeszcze w czasie studiów. Pracując "za darmo" tak samo zdobywasz cenne doświadczenie zawodowe. Osoba rekrutująca Cię do przyszłej pracy, czy przeglądająca Twój życiorys, z pewnością doceni Twoją bezinteresowność i odpowiedzialność. Coraz więcej stowarzyszeń, fundacji i organizacji, które korzystają z wolontariatu, pojawia się w naszym kraju. Możesz pomagać innym bezpośrednio lub korzystając z pośrednictwa organizacji pozarządowych. Praca ta polega na wykonywaniu przeróżnych obowiązków - od prostych prac fizycznych po bardziej odpowiedzialną pracę z ludźmi, czy dziećmi, pomoc potrzebującym, czy np. gromadzenie funduszy, prowadzenie przeróżnych zajęć, przygotowywanie różnych uroczystości i imprez. Możesz pracować w kraju, jak i wyjechać za granicę. Najlepiej wybierz wtedy kraj, którego język znasz. Ułatwi Ci to prace w kontaktach z ludźmi. W Unii Europejskiej jako wolontariusz możesz pracować w ramach projektów ekologicznych, edukacyjnych, socjalnych, kulturalnych czy medycznych.

Praca jako wolontariusz daje możliwość rozwijania swoich umiejętności, uczy postawy społecznej, co z pewnością może przydać się przy poszukiwaniu pracy. Doświadczenia w tej pracy będziesz mógł wpisać w swój paszport zawodowy - dokument zwany "europass".

 

Prace czasowe

Pracując tymczasowo w czasie studiów możesz nie tylko "dorobić", ale przede wszystkim zdobyć cenne doświadczenie zawodowe. Pracy czasowej możesz szukać w ogłoszeniach prasowych, w Internecie, w Biurach Karier na uczelniach, przez agencje prac dorywczych. Firmy przez cały rok poszukują różnego rodzaju pracowników - do prac fizycznych, biurowych, w magazynach, przy promocjach, sprzedaży, na targach, czy np. do prac z komputerem. Najlepiej zgłosić się osobiście do agencji prac dorywczych i zarejestrować w ich bazie, wypełniając specjalny formularz, czy dostarczyć dokumenty aplikacyjne.

 

Wyjazdy zagraniczne

Doświadczenie zawodowe zdobędziesz wyjeżdżając w czasie studiów do pracy za granicą, a także na stypendium, praktykę - w ramach programów edukacyjnych (SOCRATES/ERASMUS), bądź wynikających z umów rządowych. Jeśli znasz języki obce i chcesz je jeszcze doszlifować oraz zyskać wiele cennych doświadczeń, przy okazji dorabiając - możesz wyjechać nie tylko w wakacje, ale i na dłużej. Skorzystaj z możliwości pracy legalnej, czy stypendium za granicą, w ramach specjalnych programów dla studentów i absolwentów. Każdy z programów wiąże się z określonymi wymogami, np. wiekowymi, językowymi, średnią ocen, które trzeba spełnić, by zakwalifikować się na wyjazd. Informacji o tych wyjazdach szukaj w Internecie, na uczelniach: w działach zajmujących się współpracą z zagranicą, u Koordynatorów Uczelnianych Programów (Erasmus) oraz w Biurach Karier.Program Erasmus jest częścią programu Sokrates, umożliwiającego odbycie części studiów na uczelni zagranicznej. Służy on współpracy międzynarodowej między szkołami wyższymi oraz wymianie studentów i nauczycieli akademickich. Stypendium to może trwać od trzech miesięcy do roku akademickiego. Aby z niego skorzystać musisz być po I roku, znać wymagany język i mieć dobrą średnią ocen. Kwota stypendium nie jest zbytnio wygórowana - stanowi w zasadzie dofinansowanie kosztów podróży, pobytu za granicą i pokrywa różnice w kosztach utrzymania. O szczegóły pytaj u Koordynatorów na swojej uczelni.

 

Możesz również wyjechać też do Stanów Zjednoczonych, w ramach programów: Work&Travel - to praca w branżach: gastronomicznej, rozrywkowej, turystycznej, handlu detalicznym. O taki wyjazd mogą ubiegać się studenci studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych, po I roku studiów i nie na ostatnim. Dodatkowe wymagania to wiek: 18-30 lat, znajomość języka angielskiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym oraz paszport ważny, co najmniej pół roku po planowanym powrocie ze Stanów. W ramach tego programu można podjąć pracę tylko od czerwca do października, maksymalnie przez cztery miesiące. Wiza J-1 daje możliwość zwiedzania Stanów przez miesiąc po zakończeniu programu. Zarobki uzależnione są od rodzaju wykonywanej pracy i znajomości języka. Pracodawcy pomagają w znalezieniu zakwaterowania, a nawet często je zapewniają.

Ofert pracy dla studentów za granicą, w różnych krajach (np. praktyki/praca wakacyjna w Niemczech), możesz szukać także w wojewódzkich urzędach pracy i na uczelniach w Biurach Karier. Zawsze warto sprawdzić, czy firmy pośredniczące w tych wyjazdach działają legalnie. Wykaz instytucji i agencji legalnie pośredniczących w wyjazdach zagranicznych znajdziesz w serwisie informacyjnym urzędów pracy: www.praca.gov.pl.

To z pewnością nie wszystkie propozycje, z których warto skorzystać w czasie studiów. Najważniejsze, by aktywnie przeżyć ten okres i wiedzieć, co dzieje się na uczelni i na rynku pracy. Wszystko to zaprocentuje na Twoją korzyść, gdy opuścisz mury uczelni z dyplomem w ręku.

Powodzenia!